UEP1H220MPD
Mfr.Part #
UEP1H220MPD
Description
CAP ALUM 22UF 20% 50V RADIAL
Stock
160
In Stock :
160
Size / Dimension :
0.315Dia 8.00mm
Operating Temperature :
-55°C~105°C
Ripple Current @ High Frequency :
126mA @ 10kHz
Dissipation Factor :
0.14 %
Lead Diameter :
600 µm
Height Seated (Max) :
0.512 13.00mm
Ripple Current @ Low Frequency :
63mA @ 120Hz
ROHS3 Compliant
Voltage - Rated DC :
50V
Capacitance :
22µF
Factory Lead Time :
19 Weeks
Lead Pitch :
3.5mm
Number of Pins :
2
Lifetime @ Temp :
1000 Hrs @ 105°C
Lead Spacing :
0.138 3.50mm
Published :
2009
Diameter :
8mm
Ripple Current :
63mA
Tolerance :
±20%
Height :
11.5mm
Voltage :
50V
Datasheets
UEP1H220MPD
Introducing Aluminum Electrolytic Capacitors Nichicon UEP1H220MPD from Chip IC,where excellence meets affordability. This product stands out with its Number of Terminations:2, Operating Temperature:-55°C~105°C, Mounting Type:Through Hole, Package / Case:Radial, Can, Number of Pins:2, Voltage:50V, UEP1H220MPD pinout, UEP1H220MPD datasheet PDF, UEP1H220MPD amp .Beyond Aluminum Electrolytic Capacitors Nichicon UEP1H220MPD ,we also offer 865080642006, 865080342006, EEE-FK1E100R, Our vast inventory has you covered. Contact us now for immediate solutions.
Nichicon UEP1H220MPD
UEP 22μF Capacitor ±20% Bulk Through Hole 63mA 0.315Dia 8.00mm -55°C~105°C Bi-Polar 3.5mm Radial, Can