UEP1A330MDD1TA
Share
Or copy the link below:
Mfr.Part #
UEP1A330MDD1TA
Manufacturer
Nichicon
Package / Case
Radial, Can
Datasheet
Download
Description
CAP ALUM 33UF 20% 10V RADIAL
Manufacturer :
Nichicon
Product Category :
Aluminum Electrolytic Capacitors
Voltage - Rated :
10V
Published :
Factory Lead Time :
19 Weeks
Length :
11mm
Terminal Pitch :
5mm
Ripple Current :
45mA
Mounting Type :
Through Hole
Lead Pitch :
2.0066mm
Packaging :
Tape and Box (TB)
Size / Dimension :
0.197Dia 5.00mm
HTS Code :
Operating Temperature :
-55°C~105°C
Polarization :
Bi-Polar
Capacitor Type :
ALUMINUM ELECTROLYTIC CAPACITOR
Life (Hours) :
1000 hours
ECCN Code :
EAR99
Lifetime @ Temp :
1000 Hrs @ 105°C
Height Seated (Max) :
0.492 12.50mm
RoHS Status :
ROHS3 Compliant
Tolerance :
±20%
Package / Case :
Radial, Can
Diameter :
5mm
Mount :
Through Hole
Dielectric Material :
Aluminum
Rated (DC) Voltage (URdc) :
10V
Applications :
GENERAL PURPOSE
Moisture Sensitivity Level (MSL) :
1 (Unlimited)
Number of Terminations :
2
Polarity :
Bipolar
Series :
UEP
Capacitance :
33μF
Lead Spacing :
0.197 5.00mm
Datasheets
UEP1A330MDD1TA
Nichicon UEP1A330MDD1TA
UEP 33μF Capacitor ±20% Tape & Box (TB) Through Hole 45mA 0.197Dia 5.00mm -55°C~105°C Bi-Polar 2.0066mm Radial, Can