UEP1C330MDD
Mfr.Part #
UEP1C330MDD
Description
CAP ALUM 33UF 20% 16V RADIAL
Stock
154
In Stock :
154
Ripple Current @ Low Frequency :
49mA @ 120Hz
Operating Temperature :
-55°C~105°C
Moisture Sensitivity Level (MSL) :
1 (Unlimited)
Voltage :
16V
Published :
2015
HTS Code :
Lead Spacing :
0.079 2.00mm
Height Seated (Max) :
0.492 12.50mm
Lifetime @ Temp :
1000 Hrs @ 105°C
Capacitance :
33μF
Tolerance :
±20%
Factory Lead Time :
19 Weeks
Through Hole
Tan Delta :
0.2
Diameter :
5mm
Lead Diameter :
500 µm
Size / Dimension :
0.197Dia 5.00mm
Ripple Current @ High Frequency :
98mA @ 10kHz
Height :
11mm
Dissipation Factor :
0.16 %
Ripple Current :
49mA
Lead Pitch :
2mm
Datasheets
UEP1C330MDD
Introducing Aluminum Electrolytic Capacitors Nichicon UEP1C330MDD from Chip IC,where excellence meets affordability. This product stands out with its Operating Temperature:-55°C~105°C, Voltage:16V, Package / Case:Radial, Can, Number of Terminations:2, Mounting Type:Through Hole, UEP1C330MDD pinout, UEP1C330MDD datasheet PDF, UEP1C330MDD amp .Beyond Aluminum Electrolytic Capacitors Nichicon UEP1C330MDD ,we also offer 865080642006, 865080342006, EEE-FK1E100R, Our vast inventory has you covered. Contact us now for immediate solutions.
Nichicon UEP1C330MDD
UEP 33μF Capacitor ±20% Bulk Through Hole 49mA 0.197Dia 5.00mm -55°C~105°C Bi-Polar 2mm Radial, Can