UEP0J471MPD
Mfr.Part #
UEP0J471MPD
Description
CAP ALUM 470UF 20% 6.3V RADIAL
Stock
148
In Stock :
148
Published :
2009
Moisture Sensitivity Level (MSL) :
1 (Unlimited)
JESD-609 Code :
e3
Polarity :
NON-POLARIZED
Ripple Current @ High Frequency :
390mA @ 10kHz
Life (Hours) :
1000 hours
Terminal Finish :
Matte Tin (Sn)
Lifetime @ Temp :
1000 Hrs @ 105°C
Ripple Current :
260mA
Dielectric Material :
ALUMINUM (WET)
Terminal Shape :
Wire
Tolerance :
±20%
Lead Pitch :
5.0038mm
HTS Code :
Height Seated (Max) :
0.551 14.00mm
Voltage - Rated DC :
6.3V
Lead Spacing :
0.197 5.00mm
Dissipation Factor :
0.24 %
Size / Dimension :
0.394Dia 10.00mm
Leakage Current :
3μA
Diameter :
10mm
Mount :
Through Hole
Termination :
Radial
Packaging :
Bulk
Factory Lead Time :
16 Weeks
Height :
12.5mm
Capacitance :
470µF
Operating Temperature :
-55°C~105°C
Bi-Polar
Pbfree Code :
yes
Ripple Current @ Low Frequency :
260mA @ 120Hz
Datasheets
UEP0J471MPD
Nichicon UEP0J471MPD
UEP 470μF Capacitor ±20% Bulk Through Hole 260mA 0.394Dia 10.00mm -55°C~105°C Bi-Polar 5.0038mm Radial, Can