UEP0J331MPD
Share
Or copy the link below:
Mfr.Part #
UEP0J331MPD
Manufacturer
Nichicon
Package / Case
Radial, Can
Datasheet
Download
Description
CAP ALUM 330UF 20% 6.3V RADIAL
Stock
588
In Stock :
588
Manufacturer :
Nichicon
Product Category :
Aluminum Electrolytic Capacitors
RoHS Status :
ROHS3 Compliant
Package / Case :
Radial, Can
Operating Temperature :
-55°C~105°C
Dielectric Material :
Aluminium
Terminal Shape :
Wire
Life (Hours) :
1000 hours
Voltage - Rated DC :
6.3V
Capacitor Type :
ALUMINUM ELECTROLYTIC CAPACITOR
Polarization :
Bi-Polar
Size / Dimension :
0.315Dia 8.00mm
Height Seated (Max) :
0.512 13.00mm
Number of Terminations :
2
Pbfree Code :
yes
Terminal Finish :
Matte Tin (Sn)
Lead Pitch :
3.5052mm
Mount :
Through Hole
Termination :
Radial
Lead Spacing :
0.138 3.50mm
Series :
UEP
Diameter :
8mm
ECCN Code :
EAR99
Applications :
GENERAL PURPOSE
Tolerance :
±20%
HTS Code :
Factory Lead Time :
19 Weeks
Terminal Pitch :
3.5mm
Ripple Current :
185mA
Leakage Current :
3μA
Ripple Current @ Low Frequency :
185mA @ 120Hz
Moisture Sensitivity Level (MSL) :
1 (Unlimited)
Published :
2009
Dissipation Factor :
0.24 %
Height :
11.5mm
Polarity :
NON-POLARIZED
Lifetime @ Temp :
1000 Hrs @ 105°C
Capacitance :
330µF
Packaging :
Bulk
Ripple Current @ High Frequency :
277.5mA @ 10kHz
Mounting Type :
Through Hole
JESD-609 Code :
e3
Datasheets
UEP0J331MPD
Nichicon UEP0J331MPD
UEP 330μF Capacitor ±20% Bulk Through Hole 185mA 0.315Dia 8.00mm -55°C~105°C Bi-Polar 3.5052mm Radial, Can