UEP0J470MDD1TD
Share
Or copy the link below:
Mfr.Part #
UEP0J470MDD1TD
Manufacturer
Nichicon
Package / Case
Radial, Can
Datasheet
Download
Description
CAP ALUM 47UF 20% 6.3V RADIAL
Manufacturer :
Nichicon
Product Category :
Aluminum Electrolytic Capacitors
Voltage - Rated :
6.3V
Terminal Pitch :
2.5mm
Mount :
Through Hole
Lead Pitch :
2.0066mm
HTS Code :
Size / Dimension :
0.197Dia 5.00mm
Polarity :
Bipolar
Capacitance :
47μF
ECCN Code :
EAR99
Ripple Current @ Low Frequency :
54mA @ 120Hz
Length :
11mm
Moisture Sensitivity Level (MSL) :
1 (Unlimited)
Diameter :
5mm
Height Seated (Max) :
0.492 12.50mm
Capacitor Type :
ALUMINUM ELECTROLYTIC CAPACITOR
Polarization :
Bi-Polar
Tolerance :
±20%
Rated (DC) Voltage (URdc) :
6.3V
Ripple Current :
54mA
Series :
UEP
Ripple Current @ High Frequency :
108mA @ 10kHz
Operating Temperature :
-55°C~105°C
Lead Spacing :
0.098 2.50mm
Published :
Applications :
GENERAL PURPOSE
Package / Case :
Radial, Can
Lifetime @ Temp :
1000 Hrs @ 105°C
Packaging :
Tape and Box (TB)
Dielectric Material :
Aluminum
Life (Hours) :
1000 hours
RoHS Status :
ROHS3 Compliant
Number of Terminations :
2
Mounting Type :
Through Hole
Factory Lead Time :
19 Weeks
Datasheets
UEP0J470MDD1TD
Nichicon UEP0J470MDD1TD
UEP 47μF Capacitor ±20% Tape & Box (TB) Through Hole 54mA 0.197Dia 5.00mm -55°C~105°C Bi-Polar 2.0066mm Radial, Can