UCD1K680MNQ1ZD
Mfr.Part #
UCD1K680MNQ1ZD
Description
CAP ALUM 68UF 20% 80V SMD
Tolerance :
±20%
Ripple Current :
500mA
Surface Mount Land Size :
0.535Lx0.535W 13.60mmx13.60mm
JESD-609 Code :
e3
Terminal Finish :
Matte Tin (Sn)
Height Seated (Max) :
0.571 14.50mm
Operating Temperature :
-55°C~105°C
Diameter :
12.5mm
Voltage - Rated DC :
80V
Size / Dimension :
0.492Dia 12.50mm
Life (Hours) :
1000 hours
Ripple Current @ High Frequency :
500mA @ 100kHz
Packaging :
Tray
Ripple Current @ Low Frequency :
250mA @ 120Hz
Width :
13.6mm
Lifetime @ Temp :
5000 Hrs @ 105°C
Capacitance :
68µF
Leakage Current :
3μA
RoHS Status :
RoHS Compliant
Factory Lead Time :
24 Weeks
Dissipation Factor :
0.08 %
Length :
14.6mm
Datasheets
UCD1K680MNQ1ZD
UCD 68μF Capacitor ±20% Tray Surface Mount 500mA 0.492Dia 12.50mm -55°C~105°C Polar Radial, Can - SMD