UCD1A222MNQ1ZD
Share
Or copy the link below:
Mfr.Part #
UCD1A222MNQ1ZD
Manufacturer
Nichicon
Package / Case
Radial, Can - SMD
Datasheet
Download
Description
CAP ALUM 2200UF 20% 10V SMD
Manufacturer :
Nichicon
Product Category :
Aluminum Electrolytic Capacitors
Diameter :
12.5mm
Ratings :
AEC-Q200
Published :
Factory Lead Time :
24 Weeks
Ripple Current @ High Frequency :
1.1A @ 100kHz
Termination :
SMD/SMT
Dielectric Material :
ALUMINUM (WET)
Life (Hours) :
1000 hours
ECCN Code :
EAR99
Ripple Current :
1.1A
Number of Terminations :
2
Length :
14.6mm
Tan Delta :
0.21
Package / Case :
Radial, Can - SMD
Surface Mount Land Size :
0.535Lx0.535W 13.60mmx13.60mm
Voltage - Rated DC :
10V
Packaging :
Tray
Operating Temperature :
-55°C~105°C
Pbfree Code :
yes
Polarization :
Polar
HTS Code :
Series :
UCD
Leakage Current :
3μA
Lifetime @ Temp :
5000 Hrs @ 105°C
Size / Dimension :
0.492Dia 12.50mm
Capacitor Type :
ALUMINUM ELECTROLYTIC CAPACITOR
Size Code :
JESD-609 Code :
e3
Ripple Current @ Low Frequency :
550mA @ 120Hz
Mounting Type :
Surface Mount
Width :
13.6mm
Capacitance :
2200µF
Tolerance :
±20%
Height Seated (Max) :
0.571 14.50mm
Terminal Finish :
Matte Tin (Sn)
Terminal Shape :
Flat
Applications :
Automotive
Dissipation Factor :
0.19 %
RoHS Status :
RoHS Compliant
Datasheets
UCD1A222MNQ1ZD
UCD 2200μF Capacitor ±20% Tray Surface Mount 1.1A 0.492Dia 12.50mm -55°C~105°C Polar Radial, Can - SMD