UCD1K471MNQ1MS
Mfr.Part #
UCD1K471MNQ1MS
Description
CAP ALUM 470UF 20% 80V SMD
Stock
2
In Stock :
Factory Lead Time :
19 Weeks
Width :
19.1mm
Voltage :
80V
Leakage Current :
376μA
Impedance :
150mOhm
Size Code :
7575
Diameter :
18mm
Packaging :
Tape and Reel (TR)
Capacitance :
470µF
Ripple Current :
917mA
Ripple Current @ Low Frequency :
458.5mA @ 120Hz
Dissipation Factor :
0.08 %
Series :
UCD
Feature :
GENERAL PURPOSE
Radiation Hardening :
No
Voltage - Rated DC :
80V
Surface Mount Land Size :
0.752Lx0.752W 19.10mmx19.10mm
Lead Free :
Lead Free
Published :
2009
Height Seated (Max) :
0.689 17.50mm
RoHS Status :
ROHS3 Compliant
Size / Dimension :
0.709Dia 18.00mm
Operating Temperature :
-55°C~105°C
Height :
16.5mm
Lifetime @ Temp :
5000 Hrs @ 105°C
Terminal Finish :
Matte Tin (Sn)
JESD-609 Code :
e3
Ripple Current @ High Frequency :
917mA @ 100kHz
Life (Hours) :
5000 hours
Length :
20.1mm
Tolerance :
±20%
Mount :
PCB, Surface Mount
Moisture Sensitivity Level (MSL) :
1 (Unlimited)
Datasheets
UCD1K471MNQ1MS
Introducing Aluminum Electrolytic Capacitors Nichicon UCD1K471MNQ1MS from Chip IC,where excellence meets affordability. This product stands out with its Voltage:80V, Number of Terminations:2, Mounting Type:Surface Mount, Operating Temperature:-55°C~105°C, Package / Case:Radial, Can - SMD, UCD1K471MNQ1MS pinout, UCD1K471MNQ1MS datasheet PDF, UCD1K471MNQ1MS amp .Beyond Aluminum Electrolytic Capacitors Nichicon UCD1K471MNQ1MS ,we also offer 865080642006, 865080342006, EEE-FK1E100R, Our vast inventory has you covered. Contact us now for immediate solutions.
Nichicon UCD1K471MNQ1MS
UCD 470μF Capacitor ±20% Tape & Reel (TR) Surface Mount 917mA 0.709Dia 18.00mm -55°C~105°C Polar Radial, Can - SMD