UCD1K220MNL1GS
Share
Or copy the link below:
Mfr.Part #
UCD1K220MNL1GS
Manufacturer
Nichicon
Package / Case
Radial, Can - SMD
Datasheet
Download
Description
CAP ALUM 22UF 20% 80V SMD
Manufacturer :
Nichicon
Product Category :
Aluminum Electrolytic Capacitors
RoHS Status :
ROHS3 Compliant
Moisture Sensitivity Level (MSL) :
1 (Unlimited)
Diameter :
8mm
HTS Code :
Voltage - Rated DC :
80V
Width :
8.3mm
Ripple Current @ High Frequency :
130mA @ 100kHz
Polarization :
Polar
Surface Mount Land Size :
0.327Lx0.327W 8.30mmx8.30mm
Radiation Hardening :
No
Mounting Type :
Surface Mount
Ripple Current @ Low Frequency :
65mA @ 120Hz
Applications :
Automotive
Terminal Finish :
Tin/Bismuth (Sn/Bi)
Life (Hours) :
2000 hours
Terminal Shape :
Flat
Mount :
Surface Mount
Size Code :
Published :
Capacitance :
22µF
Voltage :
80V
Lifetime @ Temp :
2000 Hrs @ 105°C
Height Seated (Max) :
0.413 10.50mm
Capacitor Type :
ALUMINUM ELECTROLYTIC CAPACITOR
Package / Case :
Radial, Can - SMD
Factory Lead Time :
19 Weeks
Length :
8.9mm
Pbfree Code :
yes
Height :
10mm
Size / Dimension :
0.315Dia 8.00mm
Dielectric Material :
ALUMINUM (WET)
JESD-609 Code :
e6
Impedance :
1.3Ohm
Feature :
GENERAL PURPOSE
Packaging :
Tape and Reel (TR)
Dissipation Factor :
0.08 %
Number of Terminations :
2
Leakage Current :
17.6μA
Tolerance :
±20%
ECCN Code :
EAR99
Series :
UCD
Operating Temperature :
-55°C~105°C
Termination :
SMD/SMT
Ratings :
AEC-Q200
Ripple Current :
130mA
Datasheets
UCD1K220MNL1GS
Introducing Aluminum Electrolytic Capacitors Nichicon UCD1K220MNL1GS from Chip IC,where excellence meets affordability. This product stands out with its Mounting Type:Surface Mount, Voltage:80V, Package / Case:Radial, Can - SMD, Number of Terminations:2, Operating Temperature:-55°C~105°C, UCD1K220MNL1GS pinout, UCD1K220MNL1GS datasheet PDF, UCD1K220MNL1GS amp .Beyond Aluminum Electrolytic Capacitors Nichicon UCD1K220MNL1GS ,we also offer 865080642006, 865080342006, EEE-FK1E100R, Our vast inventory has you covered. Contact us now for immediate solutions.
Nichicon UCD1K220MNL1GS
UCD 22μF Capacitor ±20% Tape & Reel (TR) Surface Mount 130mA 0.315Dia 8.00mm -55°C~105°C Polar Radial, Can - SMD