UCD1H331MCL6GS
Mfr.Part #
UCD1H331MCL6GS
Description
CAP ALUM 330UF 20% 50V SMD
Ripple Current @ Low Frequency :
400mA @ 120Hz
Factory Lead Time :
28 Weeks
Capacitance :
330µF
Tolerance :
±20%
Ripple Current :
400mA
Surface Mount Land Size :
0.406Lx0.406W 10.30mmx10.30mm
Life (Hours) :
5000 hours
Operating Temperature :
-55°C~105°C
Lifetime @ Temp :
5000 Hrs @ 105°C
Voltage - Rated :
50V
Size / Dimension :
0.394Dia 10.00mm
Height Seated (Max) :
0.551 14.00mm
Impedance :
140mOhm
Ripple Current @ High Frequency :
800mA @ 100kHz
Datasheets
UCD1H331MCL6GS
Nichicon UCD1H331MCL6GS
UCD 330μF Capacitor ±20% Tape & Reel (TR) Surface Mount 400mA 0.394Dia 10.00mm -55°C~105°C Polar Radial, Can - SMD