UCD1E270MCL1GS
Mfr.Part #
UCD1E270MCL1GS
Description
CAP ALUM 27UF 20% 25V SMD
Factory Lead Time :
19 Weeks
Tolerance :
±20%
Lead Free :
Lead Free
Voltage :
25V
Length :
5.8mm
Polarization :
Polar
Max Operating Temperature :
105°C
Diameter :
6.3mm
Tape and Reel (TR)
Voltage - Rated :
25V
Min Operating Temperature :
-55°C
Ripple Current @ High Frequency :
240mA @ 100kHz
Ripple Current @ Low Frequency :
120mA @ 120Hz
Capacitance :
27μF
Published :
Radiation Hardening :
No
Height Seated (Max) :
0.240 6.10mm
Operating Temperature :
-55°C~105°C
Size / Dimension :
0.248Dia 6.30mm
Surface Mount Land Size :
0.260Lx0.260W 6.60mmx6.60mm
Dissipation Factor :
0.14 %
Leakage Current :
6.75μA
Lifetime @ Temp :
2000 Hrs @ 105°C
Life (Hours) :
2000 hours
Height :
5.8mm
Voltage - Rated DC :
25V
Impedance :
360mOhms
Ripple Current :
240mA
Datasheets
UCD1E270MCL1GS
Introducing Aluminum Electrolytic Capacitors Nichicon UCD1E270MCL1GS from Chip IC,where excellence meets affordability. This product stands out with its Voltage:25V, Mounting Type:Surface Mount, Package / Case:Radial, Can - SMD, Operating Temperature:-55°C~105°C, UCD1E270MCL1GS pinout, UCD1E270MCL1GS datasheet PDF, UCD1E270MCL1GS amp .Beyond Aluminum Electrolytic Capacitors Nichicon UCD1E270MCL1GS ,we also offer 865080642006, 865080342006, EEE-FK1E100R, Our vast inventory has you covered. Contact us now for immediate solutions.
Nichicon UCD1E270MCL1GS
UCD 27μF Capacitor ±20% Tape & Reel (TR) Surface Mount 240mA 0.248Dia 6.30mm -55°C~105°C Polar Radial, Can - SMD