UCD1C221MCL6GS
Mfr.Part #
UCD1C221MCL6GS
Description
CAP ALUM 220UF 20% 16V SMD
Stock
435
In Stock :
435
Size / Dimension :
0.315Dia 8.00mm
Height Seated (Max) :
0.256 6.50mm
Width :
8.3mm
ECCN Code :
EAR99
Feature :
GENERAL PURPOSE
Number of Terminations :
2
Moisture Sensitivity Level (MSL) :
1 (Unlimited)
Ripple Current @ Low Frequency :
150mA @ 120Hz
Life (Hours) :
2000 hours
RoHS Status :
ROHS3 Compliant
Terminal Finish :
Tin/Bismuth (Sn/Bi)
Height :
6.2mm
Capacitor Type :
ALUMINUM ELECTROLYTIC CAPACITOR
Ripple Current @ High Frequency :
300mA @ 100kHz
Lead Free :
Lead Free
Leakage Current :
35.2μA
Lifetime @ Temp :
2000 Hrs @ 105°C
Size Code :
3333
Dissipation Factor :
0.16 %
Surface Mount Land Size :
0.327Lx0.327W 8.30mmx8.30mm
HTS Code :
Operating Temperature :
-55°C~105°C
Packaging :
Tape and Reel (TR)
Capacitance :
220μF
Automotive
Terminal Shape :
Flat
Tolerance :
±20%
Radiation Hardening :
No
Factory Lead Time :
16 Weeks
Ripple Current :
300mA
Diameter :
8mm
Length :
8.9mm
Package / Case :
Radial, Can - SMD
Pbfree Code :
yes
Published :
2009
Voltage - Rated DC :
16V
JESD-609 Code :
e6
Mount :
Surface Mount
Dielectric Material :
ALUMINUM (WET)
Series :
UCD
Impedance :
260mOhm
Datasheets
UCD1C221MCL6GS
Nichicon UCD1C221MCL6GS
UCD 220μF Capacitor ±20% Tape & Reel (TR) Surface Mount 300mA 0.315Dia 8.00mm -55°C~105°C Polar Radial, Can - SMD