UCD1C152MNQ1MS
Share
Or copy the link below:
Mfr.Part #
UCD1C152MNQ1MS
Manufacturer
Nichicon
Package / Case
Radial, Can - SMD
Datasheet
Download
Description
CAP ALUM 1500UF 20% 16V SMD
Manufacturer :
Nichicon
Product Category :
Aluminum Electrolytic Capacitors
Radiation Hardening :
No
Voltage :
16V
Diameter :
12.5mm
Capacitance :
1500μF
Height :
13.5mm
Width :
13.6mm
Size / Dimension :
0.492Dia 12.50mm
Ripple Current :
1.1A
Operating Temperature :
-55°C~105°C
Voltage - Rated DC :
16V
Pbfree Code :
yes
Terminal Finish :
Matte Tin (Sn)
ECCN Code :
EAR99
Leakage Current :
240μA
Length :
14.6mm
Ripple Current @ High Frequency :
1.1A @ 100kHz
Number of Terminations :
2
Impedance :
80mOhm
Size Code :
Mounting Type :
Surface Mount
RoHS Status :
ROHS3 Compliant
Moisture Sensitivity Level (MSL) :
1 (Unlimited)
Series :
UCD
Polarization :
Polar
Terminal Shape :
Flat
Dielectric Material :
ALUMINUM (WET)
Tolerance :
±20%
Feature :
GENERAL PURPOSE
Lifetime @ Temp :
5000 Hrs @ 105°C
Applications :
Automotive
HTS Code :
JESD-609 Code :
e3
Height Seated (Max) :
0.571 14.50mm
Factory Lead Time :
24 Weeks
Package / Case :
Radial, Can - SMD
Dissipation Factor :
0.16 %
Capacitor Type :
ALUMINUM ELECTROLYTIC CAPACITOR
Termination :
SMD/SMT
Mount :
Surface Mount
Published :
Packaging :
Tape and Reel (TR)
Life (Hours) :
5000 hours
Ripple Current @ Low Frequency :
550mA @ 120Hz
Ratings :
AEC-Q200
Surface Mount Land Size :
0.535Lx0.535W 13.60mmx13.60mm
Datasheets
UCD1C152MNQ1MS
Introducing Aluminum Electrolytic Capacitors Nichicon UCD1C152MNQ1MS from Chip IC,where excellence meets affordability. This product stands out with its Voltage:16V, Operating Temperature:-55°C~105°C, Number of Terminations:2, Mounting Type:Surface Mount, Package / Case:Radial, Can - SMD, UCD1C152MNQ1MS pinout, UCD1C152MNQ1MS datasheet PDF, UCD1C152MNQ1MS amp .Beyond Aluminum Electrolytic Capacitors Nichicon UCD1C152MNQ1MS ,we also offer 865080642006, 865080342006, EEE-FK1E100R, Our vast inventory has you covered. Contact us now for immediate solutions.
Nichicon UCD1C152MNQ1MS
UCD 1500μF Capacitor ±20% Tape & Reel (TR) Surface Mount 1.1A 0.492Dia 12.50mm -55°C~105°C Polar Radial, Can - SMD