UBT1A471MPD
Mfr.Part #
UBT1A471MPD
Description
CAP ALUM 470UF 20% 10V RADIAL
Stock
161
In Stock :
161
Automotive
Lead Pitch :
5mm
Factory Lead Time :
19 Weeks
Tan Delta :
0.2
Terminal Finish :
Matte Tin (Sn)
Moisture Sensitivity Level (MSL) :
1 (Unlimited)
Mount :
Through Hole
Impedance :
100MOhm
Height Seated (Max) :
0.571 14.50mm
Capacitor Type :
ALUMINUM ELECTROLYTIC CAPACITOR
Published :
2009
Dielectric Material :
ALUMINUM (WET)
Leakage Current :
4μA
JESD-609 Code :
e3
Lifetime @ Temp :
5000 Hrs @ 125°C
RoHS Status :
ROHS3 Compliant
ECCN Code :
EAR99
Packaging :
Bulk
Ripple Current :
680mA
Lead Diameter :
600 µm
Ripple Current @ High Frequency :
680mA @ 100kHz
Voltage :
10V
Life (Hours) :
5000 hours
Capacitance :
470µF
Polarization :
Polar
Number of Terminations :
2
Diameter :
10mm
Package / Case :
Radial, Can
Termination :
Radial
Height :
12.5mm
Voltage - Rated DC :
10V
Size / Dimension :
0.394Dia 10.00mm
Dissipation Factor :
0.2 %
Operating Temperature :
-40°C~125°C
Pbfree Code :
yes
Series :
UBT
Terminal Shape :
Wire
Lead Spacing :
0.197 5.00mm
Tolerance :
±20%
Ripple Current @ Low Frequency :
340mA @ 120Hz
HTS Code :
Datasheets
UBT1A471MPD
Introducing Aluminum Electrolytic Capacitors Nichicon UBT1A471MPD from Chip IC,where excellence meets affordability. This product stands out with its Voltage:10V, Number of Terminations:2, Package / Case:Radial, Can, Mounting Type:Through Hole, Operating Temperature:-40°C~125°C, UBT1A471MPD pinout, UBT1A471MPD datasheet PDF, UBT1A471MPD amp .Beyond Aluminum Electrolytic Capacitors Nichicon UBT1A471MPD ,we also offer 865080642006, 865080342006, EEE-FK1E100R, Our vast inventory has you covered. Contact us now for immediate solutions.
Nichicon UBT1A471MPD
UBT 470μF Capacitor ±20% Bulk Through Hole 680mA 0.394Dia 10.00mm -40°C~125°C Polar 5mm Radial, Can