TRR10EZPJ682
Mfr.Part #
TRR10EZPJ682
Description
RES SMD 6.8K OHM 5% 1/8W 0805
0805 (2012 Metric)
Resistor Type :
FIXED RESISTOR
Pbfree Code :
yes
Mounting Feature :
Surface Mount
JESD-609 Code :
e3
Tolerance :
±5%
Resistance :
6.8kOhm
Height Seated (Max) :
0.026 0.65mm
ECCN Code :
EAR99
Case Code (Imperial) :
Operating Temperature :
-55°C~155°C
Packing Method :
TR, Paper, 7 Inch
2
Reference Standard :
TS 16949
Working Voltage :
150V
Composition :
Thick Film
Surface Mount :
yes
Max Power Dissipation :
125mW
Power (Watts) :
0.125W 1/8W
Construction :
Chip
Terminal Shape :
WRAPAROUND
Published :
Size / Dimension :
0.079Lx0.049W 2.00mmx1.25mm
Temperature Coefficient :
±200ppm/°C
Terminal Finish :
Tin (Sn) - with Nickel (Ni) barrier
Datasheets
TRR10EZPJ682
ROHM Semiconductor TRR10EZPJ682
FIXED RESISTOR SURFACE MOUNT, TRR Series, Thick Film, 6.8kOhm, 0.125W 1/8W, ±5%, -55°C~155°C