TPSR106K004R3000
Mfr.Part #
TPSR106K004R3000
Manufacturer
KYOCERA AVX
Package / Case
0805 (2012 Metric)
Datasheet
Download
Description
CAP TANT 10UF 10% 4V 0805
Stock
1
In Stock :
1
Tape and Reel (TR)
Depth :
1.3mm
Height Seated (Max) :
0.047 1.20mm
Capacitance :
10μF
Feature :
GENERAL PURPOSE
Type :
Molded
Voltage - Rated DC :
4V
Termination :
SMD/SMT
Mounting Type :
Surface Mount
Tan Delta :
0.06
ESR (Equivalent Series Resistance) :
3Ohm
Pbfree Code :
yes
Size / Dimension :
0.081Lx0.051W 2.05mmx1.30mm
Rated (DC) Voltage (URdc) :
4V
Moisture Sensitivity Level (MSL) :
1 (Unlimited)
Number of Pins :
5.499807mg
Lead Free :
Lead Free
Case Code (Imperial) :
0805
Package / Case :
0805 (2012 Metric)
Tolerance :
±10%
Case Code (Metric) :
2012
RoHS Status :
ROHS3 Compliant
Number of Terminations :
2
Operating Temperature :
-55°C~125°C
JESD-609 Code :
e3
Terminal Shape :
J BEND
Dissipation Factor :
6 %
REACH SVHC :
No SVHC
Dielectric Material :
Tantalum
Polarity :
Polar
Height :
1.2mm
Published :
Factory Lead Time :
21 Weeks
Series :
TPS
Mount :
Surface Mount
Leakage Current :
0.0005mA