TPSR105K010A9000
Share
Or copy the link below:
Mfr.Part #
TPSR105K010A9000
Manufacturer
KYOCERA AVX
Description
CAP TANT 1UF 10% 10V 0805
Manufacturer :
KYOCERA AVX
Product Category :
Tantalum Capacitors
Packing Method :
TR, 7 INCH
Terminal Finish :
Gold (Au)
Number of Terminations :
2
Length :
2.05mm
Leakage Current :
0.0005mA
Case Code (Imperial) :
Voltage - Rated DC :
10V
Polarity :
POLARIZED
JESD-609 Code :
e4
ECCN Code :
EAR99
Capacitance :
1μF
Dielectric Material :
TANTALUM (DRY/SOLID)
Height :
1.2mm
Mounting Feature :
Surface Mount
Voltage - Rated :
10V
Radiation Hardening :
No
Min Operating Temperature :
-55°C
HTS Code :
ESR (Equivalent Series Resistance) :
9Ohm
Packaging :
Tape and Reel (TR)
Termination :
SMD/SMT
RoHS Status :
RoHS Compliant
Capacitor Type :
TANTALUM CAPACITOR
Lead Free :
Lead Free
Tan Delta :
0.04
Weight :
5.499807mg
Case Code (Metric) :
Factory Lead Time :
21 Weeks
Max Operating Temperature :
125°C
Width :
1.3mm
Terminal Shape :
J BEND
Tolerance :
10%
Surface Mount :
yes
Depth :
1.3mm