TPSR105K020H6000
Mfr.Part #
TPSR105K020H6000
Description
CAP TANT 1UF 10% 20V 0805
Tantalum Capacitors
ECCN Code :
EAR99
Case Code (Imperial) :
Capacitance :
1μF
Width :
1.3mm
Terminal Shape :
J BEND
Mounting Feature :
Tolerance :
10%
Lead Free :
Lead Free
Tan Delta :
0.04
HTS Code :
Dielectric Material :
TANTALUM (DRY/SOLID)
Length :
2.05mm
Voltage - Rated DC :
20V
Packing Method :
TR, 7 INCH
Depth :
1.3mm
2
JESD-609 Code :
e0
Terminal Finish :
Tin/Lead (Sn/Pb)
Height :
1.2mm
Voltage - Rated :
20V
ESR (Equivalent Series Resistance) :
6Ohm
Pbfree Code :
No
Polarity :
POLARIZED
RoHS Status :
RoHS Compliant
Termination :
SMD/SMT
Capacitor Type :
TANTALUM CAPACITOR
Min Operating Temperature :
-55°C
Max Operating Temperature :
125°C
Leakage Current :
0.0005mA