TPSR105M025R2500
Mfr.Part #
TPSR105M025R2500
Manufacturer
KYOCERA AVX
Package / Case
0805 (2012 Metric)
Datasheet
Download
Description
CAP TANT 1UF 20% 25V 0805
Stock
1
In Stock :
1
Height :
1.2mm
Tolerance :
±20%
Series :
TPS
Polarity :
Polar
Number of Pins :
No
Published :
2012
ESR (Equivalent Series Resistance) :
2.5Ohm
Packaging :
Tape and Reel (TR)
Package / Case :
0805 (2012 Metric)
Pbfree Code :
RoHS Status :
ROHS3 Compliant
Manufacturer Size Code :
R
Terminal Shape :
J BEND
Operating Temperature :
-55°C~125°C
Leakage Current :
0.0005mA
Feature :
GENERAL PURPOSE
Case Code (Metric) :
2012
Capacitance :
1μF
Mount :
21 Weeks
Moisture Sensitivity Level (MSL) :
1 (Unlimited)
Type :
Molded
Height Seated (Max) :
0.047 1.20mm
Mounting Type :
Surface Mount
Dissipation Factor :
4 %
Size / Dimension :
0.081Lx0.051W 2.05mmx1.30mm
Dielectric Material :
Tantalum
Voltage - Rated DC :
25V