TMS320C6711DGDP250
Mfr.Part #
TMS320C6711DGDP250
Package / Case
272-BBGA
Description
IC DSP FLOATING-POINT 272-BGA
No
Number of Pins :
272
Memory Size :
64KB
Number of Timers :
2
Operating Supply Voltage :
1.4V
On Chip Data RAM :
72kB
JESD-609 Code :
e0
Peak Reflow Temperature (Cel) :
220
Number of External Interrupts :
4
Bit Size :
32
ROM Programmability :
Flash
Base Part Number :
320C6711
Pin Count :
272
Number of SPI Channels :
2
Package / Case :
272-BBGA
Mount :
Surface Mount
Terminal Finish :
Tin/Lead (Sn/Pb)
Series :
TMS320C67x
Factory Lead Time :
6 Weeks
Core Architecture :
TMS320
Radiation Hardening :
No
Thickness :
1.78mm
Supply Voltage :
1.4V
Mounting Type :
Surface Mount
Boundary Scan :
yes
Additional Feature :
ALSO REQUIRES 3.3V SUPPLY
Terminal Position :
BOTTOM
RoHS Status :
ROHS3 Compliant
Frequency :
250MHz
Terminal Form :
Ball
Integrated Cache :
Internal Bus Architecture :
Multiple
Min Supply Voltage :
1.33V
Weight :
3.141609g
Length :
27mm
Voltage - Core :
1.26V
Lifecycle Status :
ACTIVE (Last Updated: 3 days ago)
Max Supply Voltage :
3.47V
Voltage - I/O :
3.30V
Data Bus Width :
32b
Moisture Sensitivity Level (MSL) :
3 (168 Hours)
Width :
27mm
Memory Type :
EPROM, SDRAM, SRAM
Number of Terminations :
Height :
2.57mm
Interface :
Host Interface, McBSP
Lead Free :
Contains Lead
Number of Bits :
32
Type :
Floating Point
Operating Temperature :
0°C~90°C TC