TK560A65Y,S4X
Share
Or copy the link below:
Mfr.Part #
TK560A65Y,S4X
Manufacturer
Toshiba Electronic Devices and Storage Corporation
Package / Case
TO-220-3 Full Pack
Datasheet
Download
Description
MOSFET N-CH 650V 7A TO220SIS
Stock
10
In Stock :
10
Manufacturer :
Product Category :
Transistors - FETs, MOSFETs - Single
Factory Lead Time :
16 Weeks
Packaging :
Tube
Vgs (Max) :
±30V
Drive Voltage (Max Rds On,Min Rds On) :
10V
Power Dissipation-Max :
30W
Supplier Device Package :
TO-220SIS
Gate Charge (Qg) (Max) @ Vgs :
14.5nC @ 10V
FET Type :
N-Channel
RoHS Status :
RoHS Compliant
Moisture Sensitivity Level (MSL) :
Not Applicable
Drain to Source Voltage (Vdss) :
650V
Current - Continuous Drain (Id) @ 25°C :
7A Tc
Operating Temperature :
150°C TJ
Rds On (Max) @ Id, Vgs :
560mOhm @ 3.5A, 10V
Mounting Type :
Through Hole
Package / Case :
TO-220-3 Full Pack
Vgs(th) (Max) @ Id :
4V @ 240µA
Series :
DTMOSV
Input Capacitance (Ciss) (Max) @ Vds :
380pF @ 300V
Datasheets
TK560A65Y,S4X
Toshiba Electronic Devices and Storage Corporation TK560A65Y,S4X
N-Channel Tube 560mOhm @ 3.5A, 10V ±30V 380pF @ 300V 14.5nC @ 10V 650V TO-220-3 Full Pack
TK560A65Y,S4X Overview
Input capacitance, CI, is defined as the capacitance between two input terminals of an op amp with one input grounded, and the input capacitance of this device is 380pF @ 300V.In order to operate this transistor, a voltage of 650V is needed from the drain to the source (Vdss).Its overall power consumption can be reduced by using drive voltage (10V).
TK560A65Y,S4X Features
a 650V drain to source voltage (Vdss)