THJD335K050RJN
Mfr.Part #
THJD335K050RJN
Manufacturer
KYOCERA AVX
Package / Case
2917 (7343 Metric)
Datasheet
Download
Description
CAP TANT 3.3UF 10% 50V 2917
Tape and Reel (TR)
Type :
Molded
Number of Terminations :
2
Depth :
4.3mm
Polarity :
Polar
Leakage Current :
0.0017mA
Terminal Finish :
Matte Tin (Sn) - with Nickel (Ni) barrier
ECCN Code :
EAR99
Published :
Termination :
SMD/SMT
Operating Temperature :
-55°C~175°C
Tan Delta :
0.06
JESD-609 Code :
e3
Moisture Sensitivity Level (MSL) :
1 (Unlimited)
Dissipation Factor :
6 %
Mount :
Surface Mount
Manufacturer Size Code :
D
Feature :
GENERAL PURPOSE
Height :
3.1mm
Case Code (Metric) :
Capacitance :
3.3μF
RoHS Status :
ROHS3 Compliant
Mounting Type :
Surface Mount
Tolerance :
±10%
Series :
THJ
Package / Case :
2917 (7343 Metric)
Height Seated (Max) :
0.122 3.10mm
Voltage - Rated :
50V
ESR (Equivalent Series Resistance) :
1.1Ohm
Rated (DC) Voltage (URdc) :
50V
Factory Lead Time :
21 Weeks
Weight :
670.01263mg
Size / Dimension :
0.287Lx0.169W 7.30mmx4.30mm
Resistance :
1.1Ohm
Length :
7.3mm
Reference Standard :
AEC-Q200
Datasheets
THJD335K050RJN
KYOCERA AVX THJD335K050RJN
3.3μF ±10% 1.1Ohm 2-Termination Polar 0.0017mA Tape & Reel (TR) 2917 (7343 Metric)
THJD335K050RJN Overview
In a simple electronic circuit consisting of an ideal (perfect) capacitor and a resistor, equivalent series resistance (ESR), also known as internal resistance, represents the loss of useful energy.This capacitor leaks current 0.0017mA.This capacitor has a dissipation factor of 6 %, which refers to how much power is lost when AC is applied through it.Its tan delta is 0.06, which is an electrical dielectric test used to determine its quality.
THJD335K050RJN Features
a leakage current of 0.0017mA in this capacitor
the dissipation factor is 6 %