THJD106K050AJN
Mfr.Part #
THJD106K050AJN
Manufacturer
KYOCERA AVX
Package / Case
2917 (7343 Metric)
Datasheet
Download
Description
CAP TANT 10UF 10% 50V 2917
Stock
958
In Stock :
958
Tantalum Capacitors
Feature :
GENERAL PURPOSE
Tolerance :
±10%
Leakage Current :
0.005mA
Case Code (Imperial) :
2917
Mount :
Surface Mount
Type :
Molded
JESD-609 Code :
e4
Depth :
4.3mm
Operating Temperature :
-55°C~175°C
Capacitance :
10μF
Packaging :
Tape and Reel (TR)
Mounting Type :
Surface Mount
Published :
2016
Case Code (Metric) :
Dissipation Factor :
6 %
Moisture Sensitivity Level (MSL) :
1 (Unlimited)
RoHS Status :
ROHS3 Compliant
ESR (Equivalent Series Resistance) :
700mOhm
Size / Dimension :
0.287Lx0.169W 7.30mmx4.30mm
Tan Delta :
0.06
Weight :
670.01263mg
Manufacturer Size Code :
D
Series :
THJ
Height :
3.1mm
Voltage - Rated :
50V
Height Seated (Max) :
0.122 3.10mm
Package / Case :
2917 (7343 Metric)
SMD/SMT
Rated (DC) Voltage (URdc) :
50V
Length :
7.3mm