THJD106K035RJN
Share
Or copy the link below:
Mfr.Part #
THJD106K035RJN
Manufacturer
KYOCERA AVX
Package / Case
2917 (7343 Metric)
Datasheet
Download
Description
CAP TANT 10UF 10% 35V 2917
Manufacturer :
KYOCERA AVX
Product Category :
Tantalum Capacitors
Series :
THJ
Size / Dimension :
0.287Lx0.169W 7.30mmx4.30mm
REACH SVHC :
No SVHC
Tolerance :
±10%
Case Code (Metric) :
Published :
Type :
Molded
Capacitance :
10μF
Number of Terminations :
2
Length :
7.3mm
ESR (Equivalent Series Resistance) :
1Ohm
Operating Temperature :
-55°C~175°C
Package / Case :
2917 (7343 Metric)
RoHS Status :
ROHS3 Compliant
Packing Method :
TR, 7 INCH
Termination :
SMD/SMT
Mounting Type :
Surface Mount
Tan Delta :
0.06
Voltage :
35V
Case Code (Imperial) :
Polarity :
Polar
Moisture Sensitivity Level (MSL) :
1 (Unlimited)
Mount :
Surface Mount
Packaging :
Tape and Reel (TR)
Height Seated (Max) :
0.122 3.10mm
Dielectric Material :
Tantalum
Manufacturer Size Code :
D
Number of Pins :
2
Factory Lead Time :
21 Weeks
Feature :
GENERAL PURPOSE
Voltage - Rated DC :
35V
ECCN Code :
EAR99
Terminal Finish :
Matte Tin (Sn) - with Nickel (Ni) barrier
Pbfree Code :
yes
JESD-609 Code :
e3
Leakage Current :
3.5μA
Dissipation Factor :
6 %
Height :
2.9mm
Lead Free :
Lead Free
Depth :
4.3mm
Radiation Hardening :
No
Datasheets
THJD106K035RJN
Introducing Tantalum Capacitors KYOCERA AVX THJD106K035RJN from Chip IC,where excellence meets affordability. This product stands out with its Type:Molded, Number of Terminations:2, Operating Temperature:-55°C~175°C, Package / Case:2917 (7343 Metric), Mounting Type:Surface Mount, Voltage:35V, Number of Pins:2, THJD106K035RJN pinout, THJD106K035RJN datasheet PDF, THJD106K035RJN amp .Beyond Tantalum Capacitors KYOCERA AVX THJD106K035RJN ,we also offer 293D106X9016B2TE3, TAJR106M006RNJ, 293D106X0016B2TE3, Our vast inventory has you covered. Contact us now for immediate solutions.