TFZGTR5.6B
Mfr.Part #
TFZGTR5.6B
Description
DIODE ZENER 5.6V 500MW TUMD2
Diodes - Zener - Single
Test Current :
10mA
ZENER DIODE
Max Reverse Leakage Current :
5μA
Height :
600μm
EAR99
Max Power Dissipation :
500mW
Package / Case :
2-SMD, Flat Lead
Width :
1.3mm
Reference Voltage :
5.6V
Current - Reverse Leakage @ Vr :
5μA @ 2.5V
Packaging :
Tape and Reel (TR)
Zener Voltage :
5.6V
Impedance :
13Ohm
Impedance-Max :
13Ohm
Element Configuration :
Single
Zener Current :
20mA
Mount :
Surface Mount
Number of Pins :
2
Radiation Hardening :
No
Operating Temperature :
-55°C~150°C
Voltage Tolerance :
3%
Length :
1.9mm
Datasheets
TFZGTR5.6B
ROHM Semiconductor TFZGTR5.6B
ZENER DIODE 13Ohm 5.6V 5μA @ 2.5V -55°C~150°C 500mW 2-SMD, Flat Lead
TFZGTR5.6B Overview
An electrical device such as this requires reverse leakage current of 5μA @ 2.5V.A maximum reverse leakage current is reached at 5μA.Design-wise, diode is highly flexible, wdiodeh a zener current of 20mA.
TFZGTR5.6B Features
reverse leakage current of 5μA @ 2.5V
5μA @ 2.5V is the maximum voltage (Tol)
Reverse leakage current reaches 5μA
the zener current of 20mA