TFZGTR13B
Share
Or copy the link below:
Mfr.Part #
TFZGTR13B
Manufacturer
ROHM Semiconductor
Package / Case
2-SMD, Flat Lead
Datasheet
Download
Description
DIODE ZENER 13V 500MW TUMD2
Manufacturer :
ROHM Semiconductor
Product Category :
Diodes - Zener - Single
Radiation Hardening :
No
Operating Temperature :
-55°C~150°C
Max Power Dissipation :
500mW
Current - Reverse Leakage @ Vr :
200nA @ 10V
Published :
Zener Voltage :
13V
Mounting Type :
Surface Mount
Reference Voltage :
13V
Element Configuration :
Single
Packaging :
Tape and Reel (TR)
Max Reverse Leakage Current :
200nA
HTS Code :
Zener Current :
10mA
ECCN Code :
EAR99
Mount :
Surface Mount
Diode Type :
ZENER DIODE
Number of Elements :
1
Voltage Tolerance :
3%
Impedance :
14Ohm
Package / Case :
2-SMD, Flat Lead
Power Dissipation :
500mW
Impedance-Max :
14Ohm
Number of Pins :
2
Moisture Sensitivity Level (MSL) :
1 (Unlimited)
RoHS Status :
ROHS3 Compliant
Datasheets
TFZGTR13B
ROHM Semiconductor TFZGTR13B
ZENER DIODE 14Ohm 13V 200nA @ 10V -55°C~150°C 500mW 2-SMD, Flat Lead
TFZGTR13B Overview
A reverse leakage current of 200nA @ 10V is required to supply this electrical device.200nA is the maximum reverse leakage current.The design is highly flexible due to the zener current of 10mA.
TFZGTR13B Features
reverse leakage current of 200nA @ 10V
200nA @ 10V is the maximum voltage (Tol)
Reverse leakage current reaches 200nA
the zener current of 10mA