TFPT1206L4701FM
Mfr.Part #
TFPT1206L4701FM
Description
THERMISTOR PTC 4.7K OHM 1% 1206
Max Power Dissipation :
125mW
Power Rating :
125mW
Tape and Reel (TR)
Height :
550μm
Resistance @ 25°C :
4.7kOhms
1206 (3216 Metric)
Width :
1.6mm
Power - Max :
125mW
Operating Temperature :
-55°C~125°C
Min Operating Temperature :
-55°C
Resistance :
4.7kOhm
Lead Free :
Lead Free
Tolerance :
1%
Voltage :
50V
Length :
3.2mm
Mount :
Surface Mount
Termination :
SMD/SMT
Max Operating Temperature :
125°C
Resistance Tolerance :
±1%
Datasheets
TFPT1206L4701FM
Introducing Temperature Sensors - PTC Thermistors Vishay / Dale TFPT1206L4701FM from Chip IC,where excellence meets affordability. This product stands out with its Package / Case:1206 (3216 Metric), Mounting Type:Surface Mount, Operating Temperature:-55°C~125°C, Voltage:50V, TFPT1206L4701FM pinout, TFPT1206L4701FM datasheet PDF, TFPT1206L4701FM amp .Beyond Temperature Sensors - PTC Thermistors Vishay / Dale TFPT1206L4701FM ,we also offer KTY82/210,215, TFPT0603L3300FV, TFPT0805L1000FV, Our vast inventory has you covered. Contact us now for immediate solutions.
Vishay / Dale TFPT1206L4701FM
TFPT Series 4.7kOhm 1% -55°C~125°C Surface Mount Tape & Reel (TR) 1206 (3216 Metric)
TFPT1206L4701FM Overview
PTC thermistors are packaged as 1206 (3216 Metric) units to prevent damage. A safety package is used to safeguard these PTC thermistors. It is recommended to set the minimum operating temperature of the PTC thermistors at -55°C. Ensure this thermistor is working at 125°C by keeping its operating temperature below that. A thermistor's maximum capacity to transfer and conduct power loss is 125mW. A thermistor in this range is nominally capable of supplying 50V voltage.
TFPT1206L4701FM Features
Mount: Surface Mount
Resistance @ 25°C: 4.7kOhms
Series: TFPT
Operating Temperature: -55°C~125°C
Tolerance: 1%