TFPT0603L1000JZ
Share
Or copy the link below:
Mfr.Part #
TFPT0603L1000JZ
Manufacturer
Vishay / Dale
Package / Case
0603 (1608 Metric)
Datasheet
Download
Description
THERMISTOR PTC 100 OHM 5% 0603
Manufacturer :
Vishay / Dale
Product Category :
Temperature Sensors - PTC Thermistors
Resistance @ 25°C :
100Ohms
Max Operating Temperature :
150°C
Published :
Power - Max :
75mW
Min Operating Temperature :
-55°C
Operating Temperature :
-55°C~150°C
Supplier Device Package :
0603 (1608 Metric)
Number of Pins :
2
Package / Case :
Series :
TFPT
RoHS Status :
Non-RoHS Compliant
Moisture Sensitivity Level (MSL) :
1 (Unlimited)
Factory Lead Time :
15 Weeks
Resistance Tolerance :
±5%
Packaging :
Tape and Reel (TR)
Tolerance :
5%
Mounting Type :
Surface Mount
Mount :
Surface Mount
Max Power Dissipation :
75mW
Datasheets
TFPT0603L1000JZ
Vishay / Dale TFPT0603L1000JZ
TFPT Series 5% -55°C~150°C 2-Pin Surface Mount Tape & Reel (TR) 0603 (1608 Metric)
TFPT0603L1000JZ Overview
It is important to protect PTC thermistors from damage by placing them in 0603 (1608 Metric) packages. In order to protect themselves from damage, these PTC thermistors are packaged in the Tape & Reel (TR). It is advisable to set the PTC thermistors to -55°C as the minimum operating temperature. A temperature of 150°C should not be exceeded during operation of this thermistor. These thermistors have 2 pins. This power loss should be transferred and conducted by the thermistor to the circuit without overheating.
TFPT0603L1000JZ Features
Moisture Sensitivity Level (MSL): 1 (Unlimited)
Package / Case: 0603 (1608 Metric)
Mount: Surface Mount
Resistance @ 25°C: 100Ohms
2 Pins
Series: TFPT
Operating Temperature: -55°C~150°C
Tolerance: 5%