TFPT1206L4700JV
Share
Or copy the link below:
Mfr.Part #
TFPT1206L4700JV
Manufacturer
Vishay / Dale
Package / Case
1206 (3216 Metric)
Datasheet
Download
Description
THERMISTOR PTC 470 OHM 5% 1206
Manufacturer :
Vishay / Dale
Product Category :
Temperature Sensors - PTC Thermistors
JESD-609 Code :
e3
HTS Code :
Series :
TFPT
Resistance :
470Ohm
Resistance Tolerance :
±5%
Published :
RoHS Status :
ROHS3 Compliant
Packing Method :
TR
Mounting Type :
Surface Mount
Package / Case :
1206 (3216 Metric)
Resistor Type :
PTC THERMISTOR
Factory Lead Time :
13 Weeks
Tolerance :
5%
Terminal Shape :
WRAPAROUND
Operating Temperature :
-55°C~150°C
Number of Terminations :
2
Max Power Dissipation :
125mW
Pbfree Code :
yes
Rated Power Dissipation (P) :
0.125W
Resistance @ 25°C :
470Ohm
Terminal Finish :
Tin (Sn) - with Nickel (Ni) barrier
Moisture Sensitivity Level (MSL) :
1 (Unlimited)
Terminal Placement :
DUAL ENDED
Thermistor Application :
TEMPERATURE COMPENSATION
ECCN Code :
EAR99
Packaging :
Tape and Reel (TR)
Mount :
Surface Mount
Datasheets
TFPT1206L4700JV
Vishay / Dale TFPT1206L4700JV
TFPT Series PTC THERMISTOR 470Ohm 5% TEMPERATURE COMPENSATION -55°C~150°C Surface Mount WRAPAROUND Tape & Reel (TR) 1206 (3216 Metric)
TFPT1206L4700JV Overview
It is important to protect PTC thermistors from damage by placing them in 1206 (3216 Metric) packages. In order to protect themselves from damage, these PTC thermistors are packaged in the Tape & Reel (TR). 2 is the termination of the PTC thermistor. This power loss should be transferred and conducted by the thermistor to the circuit without overheating. Heat produced by PTC thermistors has been rated 0.125W.
TFPT1206L4700JV Features
Moisture Sensitivity Level (MSL): 1 (Unlimited)
Package / Case: 1206 (3216 Metric)
Mount: Surface Mount
Resistance @ 25°C: 470Ohm
Terminal Shape: WRAPAROUND
Series: TFPT
Operating Temperature: -55°C~150°C
Tolerance: 5%