TFPT1206L4700FM
Mfr.Part #
TFPT1206L4700FM
Description
THERMISTOR PTC 470 OHM 1% 1206
Temperature Sensors - PTC Thermistors
Lead Free :
Lead Free
Max Power Dissipation :
125mW
Series :
TFPT
Termination :
SMD/SMT
Power Rating :
125mW
1 (Unlimited)
Width :
1.6mm
Supplier Device Package :
Case Code (Metric) :
Resistance :
470Ohm
Resistance Tolerance :
±1%
Mount :
Surface Mount
Voltage :
50V
Package / Case :
1206 (3216 Metric)
Length :
3.2mm
Tolerance :
1%
Min Operating Temperature :
-55°C
Max Operating Temperature :
125°C
Case Code (Imperial) :
Packaging :
Tape and Reel (TR)
Resistance @ 25°C :
470Ohms
Operating Temperature :
-55°C~125°C
Power - Max :
125mW
Height :
550μm
Datasheets
TFPT1206L4700FM
Introducing Temperature Sensors - PTC Thermistors Vishay / Dale TFPT1206L4700FM from Chip IC,where excellence meets affordability. This product stands out with its Mounting Type:Surface Mount, Voltage:50V, Package / Case:1206 (3216 Metric), Operating Temperature:-55°C~125°C, TFPT1206L4700FM pinout, TFPT1206L4700FM datasheet PDF, TFPT1206L4700FM amp .Beyond Temperature Sensors - PTC Thermistors Vishay / Dale TFPT1206L4700FM ,we also offer KTY82/210,215, TFPT0603L3300FV, TFPT0805L1000FV, Our vast inventory has you covered. Contact us now for immediate solutions.
Vishay / Dale TFPT1206L4700FM
TFPT Series 470Ohm 1% -55°C~125°C Surface Mount Tape & Reel (TR) 1206 (3216 Metric)
TFPT1206L4700FM Overview
To prevent damage to the devices, PTC thermistors are packaged in 1206 (3216 Metric) packages. Having a Tape & Reel (TR) package ensures safety while using these PTC thermistors. For PTC thermistors, -55°C is the minimum operating temperature. A thermistor's operating temperature must not exceed 125°C for it to function. There should be no overheating of the thermistor at this temperature, which makes it the best thermistor to transfer this power loss without overheating. The thermistor supplies 50V voltage nominally when it works.
TFPT1206L4700FM Features
Mount: Surface Mount
Resistance @ 25°C: 470Ohms
Series: TFPT
Operating Temperature: -55°C~125°C
Tolerance: 1%