TFPT1206L3900JM
Share
Or copy the link below:
Mfr.Part #
TFPT1206L3900JM
Manufacturer
Vishay / Dale
Package / Case
1206 (3216 Metric)
Datasheet
Download
Description
THERMISTOR PTC 390 OHM 5% 1206
Manufacturer :
Vishay / Dale
Product Category :
Temperature Sensors - PTC Thermistors
Resistance Tolerance :
±5%
Min Operating Temperature :
-55°C
Tolerance :
5%
Max Power Dissipation :
125mW
Moisture Sensitivity Level (MSL) :
1 (Unlimited)
Mounting Type :
Surface Mount
Series :
TFPT
Resistance :
390ohm
Supplier Device Package :
1206 (3216 Metric)
Resistance @ 25°C :
390Ohms
Power - Max :
125mW
Max Operating Temperature :
150°C
Mount :
Surface Mount
RoHS Status :
ROHS3 Compliant
Package / Case :
Published :
Packaging :
Tape and Reel (TR)
Factory Lead Time :
13 Weeks
Operating Temperature :
-55°C~150°C
Datasheets
TFPT1206L3900JM
Vishay / Dale TFPT1206L3900JM
TFPT Series 390Ohm 5% -55°C~150°C Surface Mount Tape & Reel (TR) 1206 (3216 Metric)
TFPT1206L3900JM Overview
The PTC thermistors are put into 1206 (3216 Metric) packages to protect the devices from damage. These PTC thermistors are packaged in the Tape & Reel (TR) for safety protection. The minimum operating temperature for the PTC thermistors should be set to -55°C. To make sure this thermistor works, the operating temperature must not exceed 150°C. The thermistor's maximum capability to transfer and conduct this power loss without overheating should be 125mW.
TFPT1206L3900JM Features
Moisture Sensitivity Level (MSL): 1 (Unlimited)
Package / Case: 1206 (3216 Metric)
Mount: Surface Mount
Resistance @ 25°C: 390Ohms
Series: TFPT
Operating Temperature: -55°C~150°C
Tolerance: 5%