TFPT0805L5001FY
Mfr.Part #
TFPT0805L5001FY
Package / Case
0805 (2012 Metric)
Description
THERMISTOR PTC 5K OHM 1% 0805
Package / Case :
0805 (2012 Metric)
2
Pbfree Code :
No
RoHS Status :
Non-RoHS Compliant
Operating Temperature :
-55°C~150°C
Published :
Terminal Placement :
DUAL ENDED
Moisture Sensitivity Level (MSL) :
1 (Unlimited)
Number of Terminations :
Tolerance :
1%
JESD-609 Code :
e0
Terminal Finish :
Tin/Lead (Sn/Pb) - with Nickel (Ni) barrier
Resistance @ 25°C :
5kOhm
Voltage - Rated DC :
40V
Terminal Shape :
WRAPAROUND
Max Power Dissipation :
100mW
Rated Power Dissipation (P) :
0.1W
Thermistor Application :
TEMPERATURE COMPENSATION
Factory Lead Time :
15 Weeks
Resistance Tolerance :
±1%
Operating Supply Voltage :
40V
Resistance :
5kOhm
Packing Method :
TR
Resistor Type :
PTC THERMISTOR
Datasheets
TFPT0805L5001FY
Vishay / Dale TFPT0805L5001FY
TFPT Series PTC THERMISTOR 5kOhm 1% TEMPERATURE COMPENSATION -55°C~150°C 2-Pin Surface Mount WRAPAROUND Tape & Reel (TR) 0805 (2012 Metric)
TFPT0805L5001FY Overview
PTC thermistors are packaged in 0805 (2012 Metric) packages to prevent damage. To ensure safety, these PTC thermistors are packaged in the Tape & Reel (TR). PTC thermistors have 2 terminations. This thermistor has 2 pins. As a result, when the PTC thermistors are operating, they could supply a voltage of 40V. It is recommended that the thermistor's maximum power loss-transfer capability be set to 100mW in order to prevent overheating. DC thermistors are rated for 40V volts in DC circuits. In terms of heat production, PTC thermistors are rated as 0.1W.
TFPT0805L5001FY Features
Moisture Sensitivity Level (MSL): 1 (Unlimited)
Package / Case: 0805 (2012 Metric)
Mount: Surface Mount
Resistance @ 25°C: 5kOhm
Terminal Shape: WRAPAROUND
2 Pins
Series: TFPT
Operating Temperature: -55°C~150°C
Tolerance: 1%