TFPT0805L2701FV
Mfr.Part #
TFPT0805L2701FV
Package / Case
0805 (2125 Metric)
Description
THERMISTOR PTC 2.7K OHM 1% 0805
Temperature Sensors - PTC Thermistors
Number of Terminations :
2
Terminal Placement :
DUAL ENDED
Series :
TFPT
Case Code (Imperial) :
Thermistor Application :
TEMPERATURE SENSING
REACH SVHC :
No SVHC
Depth :
1.25mm
Operating Supply Voltage :
40V
Max Power Dissipation :
100mW
Radiation Hardening :
No
Resistor Type :
PTC THERMISTOR
Terminal Finish :
Tin (Sn) - with Nickel (Ni) barrier
Resistance :
2.7kohm
Width :
2mm
Terminal Shape :
WRAPAROUND
Resistance Tolerance :
±1%
Operating Temperature :
-55°C~125°C
Resistance @ 25°C :
2.7kohm
Tolerance :
1%