TFPT0805L2700FV
Mfr.Part #
TFPT0805L2700FV
Package / Case
0805 (2012 Metric)
Description
THERMISTOR PTC 270 OHM 1% 0805
Temperature Sensors - PTC Thermistors
Case Code (Imperial) :
Resistance :
270Ohm
Height :
450μm
REACH SVHC :
No SVHC
Max Operating Temperature :
150°C
Power - Max :
100mW
Max Supply Voltage :
40V
RoHS Status :
ROHS3 Compliant
Radiation Hardening :
No
Series :
Automotive, AEC-Q200, TFPT
Published :
Supplier Device Package :
Length :
2mm
Mount :
Surface Mount
Power Dissipation :
100mW
Operating Temperature :
-55°C~150°C
Depth :
1.25mm
Tolerance :
1%
Case Code (Metric) :
Factory Lead Time :
13 Weeks
Resistance @ 25°C :
270Ohms
Width :
2mm
Package / Case :
0805 (2012 Metric)
Number of Pins :
2
Resistance Tolerance :
±1%
Min Operating Temperature :
-55°C
Max Power Dissipation :
100mW
Datasheets
TFPT0805L2700FV
Automotive, AEC-Q200, TFPT Series 270Ohm 1% -55°C~150°C 2-Pin Surface Mount Tape & Reel (TR) 0805 (2012 Metric)
TFPT0805L2700FV Overview
Into 0805 (2012 Metric) packages, PTC thermistors are put to prevent damage. In order to ensure the safety of these PTC thermistors, they are packaged in Tape & Reel (TR). Setting the minimum operating temperature of PTC thermistors to -55°C is recommended. If this thermistor is to work correctly, it must operate at 150°C. It has 2 pins. Ideally, the thermistor should be able to handle and conduct this power loss without overheating. PTC thermistors should produce 100mW heat. For reliable performance, this thermistor should supply 0 volts.
TFPT0805L2700FV Features
Moisture Sensitivity Level (MSL): 1 (Unlimited)
Package / Case: 0805 (2012 Metric)
Mount: Surface Mount
Resistance @ 25°C: 270Ohms
2 Pins
Series: Automotive, AEC-Q200, TFPT
Operating Temperature: -55°C~150°C
Tolerance: 1%