TFPT0805L2200FV
Mfr.Part #
TFPT0805L2200FV
Package / Case
0805 (2125 Metric)
Description
THERMISTOR PTC 220 OHM 1% 0805
Package / Case :
0805 (2125 Metric)
Resistance Tolerance :
±1%
Factory Lead Time :
13 Weeks
Radiation Hardening :
No
Power - Max :
100mW
Depth :
1.25mm
Power Dissipation :
100mW
Surface Mount
Lead Free :
Lead Free
Min Operating Temperature :
-55°C
Number of Pins :
2
Resistance :
220Ohm
Max Power Dissipation :
100mW
Operating Temperature :
-55°C~125°C
Max Operating Temperature :
125°C
Resistance @ 25°C :
220Ohms
Tolerance :
1%
ROHS3 Compliant
REACH SVHC :
No SVHC
Length :
2mm
Published :
Operating Supply Voltage :
40V
Width :
2mm
Supplier Device Package :
Datasheets
TFPT0805L2200FV
Vishay / Dale TFPT0805L2200FV
TFPT Series 220Ohm 1% -55°C~125°C 2-Pin Surface Mount Tape & Reel (TR) 0805 (2125 Metric)
TFPT0805L2200FV Overview
It is important to protect PTC thermistors from damage by placing them in 0805 (2125 Metric) packages. In order to protect themselves from damage, these PTC thermistors are packaged in the Tape & Reel (TR). It is advisable to set the PTC thermistors to -55°C as the minimum operating temperature. A temperature of 125°C should not be exceeded during operation of this thermistor. These thermistors have 2 pins. PTC thermistors could operate at 40V voltages. This power loss should be transferred and conducted by the thermistor to the circuit without overheating. Thermal conductivity of PTC thermistors is 100mW.
TFPT0805L2200FV Features
Moisture Sensitivity Level (MSL): 1 (Unlimited)
Package / Case: 0805 (2125 Metric)
Mount: Surface Mount
Resistance @ 25°C: 220Ohms
2 Pins
Series: TFPT
Operating Temperature: -55°C~125°C
Tolerance: 1%