TFPT0805L1801JM
Mfr.Part #
TFPT0805L1801JM
Package / Case
0805 (2012 Metric)
Description
THERMISTOR PTC 1.8K OHM 5% 0805
Temperature Sensors - PTC Thermistors
Power Rating :
100mW
Tape and Reel (TR)
Number of Pins :
2
Resistance Tolerance :
±5%
Height :
450μm
Operating Temperature :
-55°C~150°C
Max Power Dissipation :
100mW
Resistance :
1.8kOhm
Tolerance :
5%
RoHS Status :
ROHS3 Compliant
Resistance @ 25°C :
1.8kOhms
Supplier Device Package :
0805 (2012 Metric)
Moisture Sensitivity Level (MSL) :
1 (Unlimited)
Termination :
SMD/SMT
Factory Lead Time :
13 Weeks
Mounting Type :
Surface Mount
Width :
1.25mm
Min Operating Temperature :
-55°C
Voltage :
40V
Case Code (Imperial) :
Series :
TFPT
Operating Supply Voltage :
40V
Max Operating Temperature :
150°C
Power - Max :
100mW
Length :
2mm
Package / Case :
Case Code (Metric) :
Datasheets
TFPT0805L1801JM
Introducing Temperature Sensors - PTC Thermistors Vishay / Dale TFPT0805L1801JM from Chip IC,where excellence meets affordability. This product stands out with its Number of Pins:2, Operating Temperature:-55°C~150°C, Mounting Type:Surface Mount, Voltage:40V, Package / Case:0805 (2012 Metric), TFPT0805L1801JM pinout, TFPT0805L1801JM datasheet PDF, TFPT0805L1801JM amp .Beyond Temperature Sensors - PTC Thermistors Vishay / Dale TFPT0805L1801JM ,we also offer KTY82/210,215, TFPT0603L3300FV, TFPT0805L1000FV, Our vast inventory has you covered. Contact us now for immediate solutions.
Vishay / Dale TFPT0805L1801JM
TFPT Series 1.8kOhm 5% -55°C~150°C 2-Pin Surface Mount Tape & Reel (TR) 0805 (2012 Metric)
TFPT0805L1801JM Overview
In order to prevent damage to the devices, PTC thermistors are packaged in 0805 (2012 Metric) packages. The PTC thermistors are packaged in the Tape & Reel (TR) for safety reasons. PTC thermistors should operate at -55°C. In order for this thermistor to function properly, the operating temperature must not exceed 150°C. In this thermistor, there are 2 pins. As the PTC thermistors operate, they could supply 40V voltage. There should be no overheating if the thermistor is capable of transferring and conducting this power loss. When working, this thermistor supplies a voltage of 40V nominally.
TFPT0805L1801JM Features
Moisture Sensitivity Level (MSL): 1 (Unlimited)
Package / Case: 0805 (2012 Metric)
Mount: Surface Mount
Resistance @ 25°C: 1.8kOhms
2 Pins
Series: TFPT
Operating Temperature: -55°C~150°C
Tolerance: 5%