TFPT0603L6800JV
Mfr.Part #
TFPT0603L6800JV
Package / Case
0603 (1608 Metric)
Description
THERMISTOR PTC 680 OHM 5% 0603
Temperature Sensors - PTC Thermistors
HTS Code :
Depth :
850μm
Length :
1.6mm
Surface Mount
JESD-609 Code :
e3
Operating Temperature :
-55°C~150°C
Package / Case :
0603 (1608 Metric)
Resistor Type :
PTC THERMISTOR
Number of Terminations :
2
Resistance Tolerance :
±5%
Packaging :
Tape and Reel (TR)
Rated Power Dissipation (P) :
0.075W
Thermistor Application :
TEMPERATURE COMPENSATION
Max Power Dissipation :
75mW
Tolerance :
5%
RoHS Status :
ROHS3 Compliant
ECCN Code :
EAR99
Terminal Finish :
Tin (Sn) - with Nickel (Ni) barrier
Height :
450μm
Resistance @ 25°C :
680Ohm
Radiation Hardening :
No
Terminal Placement :
DUAL ENDED
Factory Lead Time :
13 Weeks
Packing Method :
TR
TFPT
Pbfree Code :
yes
Published :
Terminal Shape :
WRAPAROUND
Datasheets
TFPT0603L6800JV
Vishay / Dale TFPT0603L6800JV
TFPT0603L6800JV Overview
In order to protect the PTC thermistors from damage, they are packaged in 0603 (1608 Metric) packages. The PTC thermistors are packaged in the Tape & Reel (TR) for safety reasons. There are 2 terminations on the PTC thermistor. In this thermistor, there are 2 pins. Ideally, this power loss can be transferred and conducted by the thermistor without it overheating. Heat produced by PTC thermistors is rated as 0.075W.
TFPT0603L6800JV Features
Moisture Sensitivity Level (MSL): 1 (Unlimited)
Package / Case: 0603 (1608 Metric)
Mount: Surface Mount
Resistance @ 25°C: 680Ohm
Terminal Shape: WRAPAROUND
2 Pins
Series: TFPT
Operating Temperature: -55°C~150°C
Tolerance: 5%