TFPT0603L3900JZ
Mfr.Part #
TFPT0603L3900JZ
Package / Case
0603 (1608 Metric)
Description
THERMISTOR PTC 390 OHM 5% 0603
1 (Unlimited)
Min Operating Temperature :
-55°C
Factory Lead Time :
15 Weeks
Supplier Device Package :
0603 (1608 Metric)
Operating Temperature :
-55°C~150°C
Max Power Dissipation :
75mW
Max Operating Temperature :
150°C
Resistance @ 25°C :
390Ohms
Tolerance :
5%
Resistance Tolerance :
±5%
Power - Max :
75mW
RoHS Status :
Non-RoHS Compliant
Datasheets
TFPT0603L3900JZ
Vishay / Dale TFPT0603L3900JZ
TFPT Series 5% -55°C~150°C 2-Pin Surface Mount Tape & Reel (TR) 0603 (1608 Metric)
TFPT0603L3900JZ Overview
To protect the devices from damage, PTC thermistors are packaged in 0603 (1608 Metric) packages. For safety reasons, these PTC thermistors are packaged in the Tape & Reel (TR). For PTC thermistors, -55°C should be the minimum operating temperature. The operating temperature of this thermistor must not exceed 150°C. This thermistor has 2 pins. It should be possible for the thermistor to transfer and conduct this power loss without overheating.
TFPT0603L3900JZ Features
Moisture Sensitivity Level (MSL): 1 (Unlimited)
Package / Case: 0603 (1608 Metric)
Mount: Surface Mount
Resistance @ 25°C: 390Ohms
2 Pins
Series: TFPT
Operating Temperature: -55°C~150°C
Tolerance: 5%