TFPT0603L1500FZ
Share
Or copy the link below:
Mfr.Part #
TFPT0603L1500FZ
Manufacturer
Vishay / Dale
Package / Case
0603 (1608 Metric)
Datasheet
Download
Description
THERMISTOR PTC 150 OHM 1% 0603
Manufacturer :
Vishay / Dale
Product Category :
Temperature Sensors - PTC Thermistors
Factory Lead Time :
15 Weeks
Power - Max :
75mW
Max Operating Temperature :
150°C
Moisture Sensitivity Level (MSL) :
1 (Unlimited)
Max Power Dissipation :
75mW
Packaging :
Tape and Reel (TR)
Tolerance :
1%
Series :
TFPT
Published :
RoHS Status :
Non-RoHS Compliant
Mounting Type :
Surface Mount
Resistance @ 25°C :
150Ohms
Supplier Device Package :
0603 (1608 Metric)
Mount :
Surface Mount
Operating Temperature :
-55°C~150°C
Resistance Tolerance :
±1%
Package / Case :
Min Operating Temperature :
-55°C
Datasheets
TFPT0603L1500FZ
Vishay / Dale TFPT0603L1500FZ
TFPT Series 1% -55°C~150°C Surface Mount Tape & Reel (TR) 0603 (1608 Metric)
TFPT0603L1500FZ Overview
TFPT0603L1500FZ Features
Moisture Sensitivity Level (MSL): 1 (Unlimited)
Package / Case: 0603 (1608 Metric)
Mount: Surface Mount
Resistance @ 25°C: 150Ohms
Series: TFPT
Operating Temperature: -55°C~150°C
Tolerance: 1%