TDZVTR15
Share
Or copy the link below:
Mfr.Part #
TDZVTR15
Manufacturer
ROHM Semiconductor
Package / Case
2-SMD, Flat Lead
Datasheet
Download
Description
DIODE ZENER 15V 500MW TUMD2M
Manufacturer :
ROHM Semiconductor
Product Category :
Diodes - Zener - Single
Voltage Tol-Max :
10%
Reference Voltage :
15V
Additional Feature :
High Reliability
Current - Reverse Leakage @ Vr :
10μA @ 10V
Peak Reflow Temperature (Cel) :
260
Time@Peak Reflow Temperature-Max (s) :
10
Number of Elements :
1
Packaging :
Tape and Reel (TR)
HTS Code :
Working Test Current :
10mA
Case Connection :
CATHODE
Power - Max :
500mW
Number of Terminations :
2
Terminal Position :
Dual
Diode Type :
ZENER DIODE
Configuration :
Single
Tolerance :
±10%
Mounting Type :
Surface Mount
Package / Case :
2-SMD, Flat Lead
Moisture Sensitivity Level (MSL) :
1 (Unlimited)
Operating Temperature :
150°C TJ
Power Dissipation-Max :
0.5W
Diode Element Material :
SILICON
Factory Lead Time :
12 Weeks
Voltage - Zener (Nom) (Vz) :
15V
RoHS Status :
ROHS3 Compliant
ECCN Code :
EAR99
JESD-30 Code :
R-PDSO-F2
Surface Mount :
yes
Polarity :
Unidirectional
Datasheets
TDZVTR15
ROHM Semiconductor TDZVTR15
ZENER DIODE ±10% 10μA @ 10V 150°C TJ 2 Terminations 2-SMD, Flat Lead
TDZVTR15 Overview
The reverse leakage current needed to power this electric device is 10μA @ 10V.Zener single diode is a maximum voltage (Tol) that can be supplied at 10%.As part of the operation, the maximum voltage - Zener (Nom) is reduced to 15V.Setting the working test voltage to 10mA will allow this device to operate.
TDZVTR15 Features
reverse leakage current of 10μA @ 10V
10μA @ 10V is the maximum voltage (Tol)
the working test voltage to 10mA
minimal dynamic impedance is 10mA