TDZVTR5.6
Share
Or copy the link below:
Mfr.Part #
TDZVTR5.6
Manufacturer
ROHM Semiconductor
Package / Case
2-SMD, Flat Lead
Datasheet
Download
Description
DIODE ZENER 5.6V 500MW TUMD2M
Manufacturer :
ROHM Semiconductor
Product Category :
Diodes - Zener - Single
HTS Code :
Reference Voltage :
5.6V
Tolerance :
±8.93%
Additional Feature :
High Reliability
Number of Elements :
1
Configuration :
Single
Diode Element Material :
SILICON
Number of Terminations :
2
Current - Reverse Leakage @ Vr :
10μA @ 2.5V
Polarity :
Unidirectional
Working Test Current :
10mA
Voltage - Zener (Nom) (Vz) :
5.6V
Power Dissipation-Max :
0.5W
RoHS Status :
ROHS3 Compliant
Diode Type :
ZENER DIODE
Peak Reflow Temperature (Cel) :
260
ECCN Code :
EAR99
Mounting Type :
Surface Mount
Operating Temperature :
150°C TJ
Package / Case :
2-SMD, Flat Lead
Moisture Sensitivity Level (MSL) :
1 (Unlimited)
Factory Lead Time :
12 Weeks
JESD-30 Code :
R-PDSO-F2
Terminal Position :
Dual
Power - Max :
500mW
Time@Peak Reflow Temperature-Max (s) :
10
Surface Mount :
yes
Packaging :
Tape and Reel (TR)
Case Connection :
CATHODE
Datasheets
TDZVTR5.6
ROHM Semiconductor TDZVTR5.6
ZENER DIODE ±8.93% 10μA @ 2.5V 150°C TJ 2 Terminations 2-SMD, Flat Lead
TDZVTR5.6 Overview
This electrical device requires reverse leakage current of 10μA @ 2.5V.The maximum voltage - Zener (Nom) is reduced to 5.6V during operation.Working test voltage should be set to 10mA for this device to operate.
TDZVTR5.6 Features
reverse leakage current of 10μA @ 2.5V
10μA @ 2.5V is the maximum voltage (Tol)
the working test voltage to 10mA
minimal dynamic impedance is 10mA