TCJY477M004R0050
Mfr.Part #
TCJY477M004R0050
Package / Case
2917 (7343 Metric)
Description
CAP TANT POLY 470UF 4V 2917
Tantalum - Polymer Capacitors
Moisture Sensitivity Level (MSL) :
3 (168 Hours)
Operating Temperature :
-55°C~105°C
Number of Terminations :
2
ESR (Equivalent Series Resistance) :
50mOhm @ 100kHz
Package / Case :
2917 (7343 Metric)
Tolerance :
±20%
Case Code (Imperial) :
Rated (DC) Voltage (URdc) :
4V
Case Code (Metric) :
Depth :
4.3mm
Factory Lead Time :
14 Weeks
Published :
Termination :
SMD/SMT
Life (Hours) :
2000 hours
ECCN Code :
EAR99
Radiation Hardening :
No
Lifetime @ Temp :
2000 Hrs @ 105°C
Length :
7.3mm
Voltage - Rated DC :
4V
Height :
2mm
Height Seated (Max) :
0.079 2.00mm
TCJ
Polarity :
POLARIZED
Manufacturer Size Code :
Y
Mount :
Surface Mount
Capacitance :
470µF
Type :
Molded
Packing Method :
TR, 7 INCH
Size / Dimension :
0.287Lx0.169W 7.30mmx4.30mm