TCJY107M010R0025
Share
Or copy the link below:
Mfr.Part #
TCJY107M010R0025
Manufacturer
KYOCERA AVX
Package / Case
2917 (7343 Metric)
Datasheet
Download
Description
CAP TANT POLY 100UF 10V 2917
Stock
254
In Stock :
254
Manufacturer :
KYOCERA AVX
Product Category :
Tantalum - Polymer Capacitors
Mounting Type :
Surface Mount
Height :
2mm
ESR (Equivalent Series Resistance) :
25mOhm @ 100kHz
Dissipation Factor :
6 %
Leakage Current :
100μA
Series :
TCJ
Size / Dimension :
0.287Lx0.169W 7.30mmx4.30mm
Height Seated (Max) :
0.079 2.00mm
Packing Method :
TR, 7 INCH
Tolerance :
±20%
Termination :
SMD/SMT
Factory Lead Time :
15 Weeks
Ripple Current :
1.9A
Length :
7.3mm
Operating Temperature :
-55°C~105°C
Capacitance :
100μF
Feature :
GENERAL PURPOSE
Moisture Sensitivity Level (MSL) :
3 (168 Hours)
Case Code (Metric) :
7343
Packaging :
Tape and Reel (TR)
Type :
Molded
Manufacturer Size Code :
Y
Radiation Hardening :
No
Mount :
Surface Mount
Polarity :
POLARIZED
Number of Terminations :
2
Weight :
670.01263mg
Voltage - Rated DC :
10V
Lifetime @ Temp :
2000 Hrs @ 105°C
Published :
2016
RoHS Status :
ROHS3 Compliant
Package / Case :
2917 (7343 Metric)
Depth :
4.3mm