TCJY157M006R0015
Mfr.Part #
TCJY157M006R0015
Description
CAP TANT POLY 150UF 6.3V 2917
Tantalum - Polymer Capacitors
Height :
2mm
Size / Dimension :
0.287Lx0.169W 7.30mmx4.30mm
Packaging :
Tape and Reel (TR)
Packing Method :
TR, 7 INCH
Package / Case :
2917 (7343 Metric)
Series :
TCJ
Weight :
670.01263mg
Tolerance :
±20%
Ripple Current :
2.5A
RoHS Status :
ROHS3 Compliant
Dissipation Factor :
6 %
Termination :
SMD/SMT
Capacitance :
150µF
Published :
Case Code (Metric) :
Manufacturer Size Code :
Y
Life (Hours) :
2000 hours
ECCN Code :
EAR99
Lifetime @ Temp :
2000 Hrs @ 105°C
Polarity :
POLARIZED
Length :
7.3mm
Number of Terminations :
2
Leakage Current :
90μA
GENERAL PURPOSE
Mount :
Surface Mount
ESR (Equivalent Series Resistance) :
15mOhm @ 100kHz
Voltage - Rated DC :
6.3V
Case Code (Imperial) :
Mounting Type :
Surface Mount
Radiation Hardening :
No
Depth :
4.3mm
Operating Temperature :
-55°C~105°C
Height Seated (Max) :
0.079 2.00mm