TCJX477M006R0100
Mfr.Part #
TCJX477M006R0100
Manufacturer
KYOCERA AVX
Package / Case
2917 (7343 Metric)
Datasheet
Download
Description
CAP TANT POLY 470UF 6.3V 2917
Tantalum - Polymer Capacitors
Moisture Sensitivity Level (MSL) :
3 (168 Hours)
Case Code (Imperial) :
Operating Temperature :
-55°C~105°C
Feature :
GENERAL PURPOSE
Termination :
SMD/SMT
Packing Method :
TR, 7 INCH
Weight :
670.01263mg
Capacitance :
470µF
Life (Hours) :
2000 hours
ESR (Equivalent Series Resistance) :
100mOhm @ 100kHz
Manufacturer Size Code :
X
Number of Terminations :
2
Size / Dimension :
0.287Lx0.169W 7.30mmx4.30mm
Ripple Current :
900mA
Dielectric Material :
TANTALUM (SOLID POLYMER)
Tolerance :
±20%
Mount :
Surface Mount
Lifetime @ Temp :
2000 Hrs @ 105°C
Height Seated (Max) :
0.059 1.50mm
Series :
TCJ
Published :
Depth :
4.3mm
Polarity :
POLARIZED
Dissipation Factor :
6 %
Radiation Hardening :
No
Height :
1.5mm
Leakage Current :
282μA
Pbfree Code :
yes
Packaging :
Tape and Reel (TR)
Voltage - Rated DC :
6.3V
Mounting Type :
ROHS3 Compliant
Length :
7.3mm