TCJX476M020R0055
Mfr.Part #
TCJX476M020R0055
Package / Case
2917 (7343 Metric)
Description
CAP TANT POLY 47UF 20V 2917
Stock
18
In Stock :
18
Tape and Reel (TR)
Length :
7.3mm
Ripple Current :
1.3A
Leakage Current :
94µA
Voltage - Rated DC :
20V
ESR (Equivalent Series Resistance) :
55mOhm @ 100kHz
Published :
2016
Life (Hours) :
2000 hours
Polarity :
POLARIZED
Lifetime @ Temp :
2000 Hrs @ 105°C
Manufacturer Size Code :
X
Size / Dimension :
0.287Lx0.169W 7.30mmx4.30mm
Case Code (Imperial) :
2917
Packing Method :
TR, 7 INCH
Operating Temperature :
-55°C~105°C
Pbfree Code :
yes
Series :
TCJ
Weight :
670.01263mg
Moisture Sensitivity Level (MSL) :
3 (168 Hours)
Package / Case :
2917 (7343 Metric)
RoHS Status :
ROHS3 Compliant
Number of Terminations :
2
Mount :
Surface Mount
Height :
1.5mm
Tolerance :
±20%
Feature :
GENERAL PURPOSE
Height Seated (Max) :
0.059 1.50mm
Dielectric Material :
TANTALUM (SOLID POLYMER)
Termination :
SMD/SMT
Capacitance :
47μF
Case Code (Metric) :
Radiation Hardening :
No
Factory Lead Time :
13 Weeks
Mounting Type :
Surface Mount
Dissipation Factor :
6 %
Depth :
4.3mm