TAH20P7R50J
Mfr.Part #
TAH20P7R50J
Description
RES 7.5 OHM 5% 20W TO220
Height :
16.51mm
Max Operating Temperature :
175°C
Tolerance :
±5%
Power Rating :
20W
Temperature Coefficient :
±100ppm/°C
Min Operating Temperature :
-55°C
Resistance :
7.5Ohm
Max Power Dissipation :
20W
Thickness :
3.44mm
Lead Spacing :
5.08mm
Lead Diameter :
1.4 mm
Size / Dimension :
0.410Lx0.125W 10.41mmx3.18mm
Lead Pitch :
5.34mm
Voltage - Rated DC :
350V
Height Seated (Max) :
0.650 16.52mm
Voltage - Rated :
350V
Datasheets
TAH20P7R50J
Ohmite TAH20P7R50J
Through Hole FIXED RESISTOR, 7.5Ohm, Thick Film,