TAH20P1K00J
Mfr.Part #
TAH20P1K00J
Description
RES 1K OHM 5% 20W TO220
Through Hole Resistors
Voltage - Rated :
350V
Thickness :
3.44mm
Termination :
Radial
JESD-609 Code :
e2
Height :
16.51mm
Max Operating Temperature :
175°C
Lead Pitch :
5.34mm
Series :
TAH
Lead Spacing :
5.08mm
Mount :
Through Hole
Height Seated (Max) :
0.650 16.52mm
Temperature Coefficient :
±50ppm/°C
Voltage - Rated DC :
350V
Tolerance :
±5%
Moisture Sensitivity Level (MSL) :
1 (Unlimited)
RoHS Status :
Non-RoHS Compliant
Packaging :
Tube
Power Rating :
20W
Min Operating Temperature :
-55°C
Lead Diameter :
1.4 mm
Resistance :
1kOhm
Resistor Type :
FIXED RESISTOR
Size / Dimension :
0.410Lx0.125W 10.41mmx3.18mm
Max Power Dissipation :
20W
Datasheets
TAH20P1K00J
Ohmite TAH20P1K00J
Through Hole FIXED RESISTOR, 1kOhm, Thick Film,