TAH20P10K0J
Share
Or copy the link below:
Mfr.Part #
TAH20P10K0J
Manufacturer
Ohmite
Package / Case
TO-220-2
Datasheet
Download
Description
RES 10K OHM 5% 20W TO220
Manufacturer :
Ohmite
Product Category :
Through Hole Resistors
Max Power Dissipation :
20W
Published :
Additional Feature :
RATED POWER DISSIPATED USING HEATSINK
Tolerance :
±5%
Lead Pitch :
5.34mm
ECCN Code :
EAR99
Thickness :
3.44mm
Height :
16.51mm
Package / Case :
TO-220-2
Voltage - Rated DC :
350V
Feature :
Moisture Resistant, Pulse Withstanding
Termination :
Radial
Lead Free :
Contains Lead
Lead Spacing :
5.08mm
Mount :
Through Hole
Max Operating Temperature :
175°C
Min Operating Temperature :
-55°C
Lead Diameter :
1.4 mm
Terminal Shape :
Flat
Resistance :
10kOhm
Reach Compliance Code :
Unknown
Number of Terminations :
2
Pbfree Code :
yes
RoHS Status :
Non-RoHS Compliant
Composition :
Thick Film
Terminal Finish :
Tin/Silver (Sn/Ag)
Power Rating :
20W
Construction :
Encapsulated
Temperature Coefficient :
±50ppm/°C